Засновник


Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн народився 16 лютого 1863 року в Асканії-Нова в сім'ї Едуарда Івановича і Софії Богданівни Фальц-Фейн і був старшим серед семи братів і сестер. Любов до природи юному Фрідріху прищепив гувернер француз Кондарс. У віці 17-ти років в нагороду за відмінно складені іспити за курс Херсонської гімназії Фрідріх отримав від батька дозвіл на пристрій перші вольєри.


Тут, поблизу хазяйської садиби, Фрідріх огородив 8 десятин землі, де містив кілька степових тварин. У 1882 році Фальц-Фейн надходить у Дерптський університет і протягом курсу навчання за час канікул об'їжджає всі найбільші ботанічні сади і зоопарки світу.


Закінчивши універстет в 1889 році, Фрідріх почав цілеспрямовано охороняти першу ділянку цілини в районі урочища Кролі. Однак ця ділянка виявляється не дуже гідною кандидатурою, так як по ньому раніше проходив чумацький шлях, і тоді за порадою ботаніка Івана Кондратович Пачоського Фальц-Фейн закладає в 1898 р. нові заповідні ділянки в 500 і 120 десятин. У 1897 року він створює зоопарк і ботанічний сад, з 1898 р. - заказник (природничий музей). Під його керівництвом прориті свердловини на глибину 70 метрів, з яких щодня для поливів за допомогою потужного насоса викачувала до 300 тисяч відер води. Після смерті батька Фрідріх вигнав надто господарського керуючого маєтком подобу, засуджувала збиткові природоохоронні заходи молодого спадкоємця і його даремні біологічні дослідження. Практично весь прибуток від продажу овець і шерсті Фальц-Фейн (по 20-40 тисяч на рік) тепер витрачав на розвиток заповідника. Пізніше Фрідріх Едуардович провів до Асканії водопровід, телеграф, телефон, електричне освітлення, збудував пошту, лікарню, і зібрав велику бібліотеку.


У 1899 році за допомогою мандрівника генерала Петра Кузьмича Козлова Фальц-Фейн, після кількох невдалих спроб, нарешті видобуває в Монголії коней Пржевальського. Імператор Микола II дарує Фрідріху свого жеребця, і незабаром в Асканії вперше у світі дають приплід дикі коні. До рубежу століть в Асканії-Нова міститься 58 видів ссавців, 344 види птахів, а загалом майже 2000 різних тварин. У квітні 1902 року з Беловежья привозять зубрів, які теж охоче розмножуються на новому місці. У тому ж році І. К. Пачоський і сам почав активно вивчати асканійський степу.


Коли у розпал революційних повстань в грудні 1905 р селяни розорили маєтку Фальц-Фейнів Хорли, Преображенку, Максимівка, Дофіно, Даровку, херсонський губернатор направив на допомогу солдатів і козаків, що врятували Асканію від розорення, але Фрідріх Едуардович починає замислюється про необхідність державної охорони та націоналізації заповідника.


На початку 1917 року Фальц-Фейн залишає Асканію, а ще через рік їде в Німеччину, тяжко переживаючи розлуку зі своїм заповідником.


Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн помер 2 серпня 1920 року в німецькому санаторії Бад Кіссінген і був похований на кладовищі Дванадцяти апостолів у Берліні. На могильному камені, прикрашеному зображеннями двох степових орлів, викарбувано напис: «Тут спочиває знаменитий творець" Асканії-Нова ".

Немає коментарів:

Дописати коментар